מחלות זיהומיות

מחלות פטרייתיות

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלות פטרייתיותמחלות פטרייתיות הן מחלות הנגרמות על ידי פטרייה. ישנם מאות אלפי סוגי פטריות, כשרק 150 מהן נחשבות לכאלו הגורמות למחלות פטרייתיות. הפגיעה של הפטרייה יכולה להיות פגיעה שטחית (באפידרמיס ובדרמיס), פגיעה עמוקה (תת עורית) או פגיעה סיסטמית.

סוגים שונים של מחלות פטרייתיות

פטרת העור היא מחלה פטרייתית נפוצה מאד. המחלה נגרמת על ידי דרמטופים, שהן פטריות הצומחות בחלק הקרני של העור. נכון להיום ידועים 41 זנים שונים של פטריות כאלו הגורמות להרס החומר הקרני. ישנם מספר סוגים של פטריות עור: פטרת הקרקפת, פטרת הציפורניים, פטרת כף הרגל, פטרת הזקן ופטרת הפנים.

הסוג הנפוץ ביותר בישראל הוא פטרת כפות הרגליים, הנוצרת לרוב בין האצבע הרביעית לחמישית ובעיקר בשל תנאי חום ולחות הנוצרים באזורים אלה. סוג נוסף של מחלה פטרייתית היא פטרת עומק.

פטרת עומק נחשבת למסוכנת מאד, אולם מוגבלת לאזורים טרופיים בלבד. פטרת כזו פוגעת בשלב הראשון בעור ובהמשך חודרת לאיברי הגוף הפנימיים וגורמת לזיהום. זו יכולה להיות פטרת הנבט, המכונה "בלסטומיקוזה" או קנדידה. פטרת העומק משתלטת על הפנים, הידיים וגם על הרגליים. היא מתחילה כפצעון קטן ועם הזמן מכסה חלקים נרחבים בעור. הקנדידה היא פטריה נפוצה גם כן הגורמת לפטרת ברירית הנרתיק, ברירית פי הטבעת או ברירית הפה.

איך מאבחנים מחלות פטרייתיות?

אבחון מחלות פטרייתיות נעשה לרוב על ידי רופא עור. הרופא בוחן את התסמינים הנלווים למחלה ומתייחס לרשמיו של החולה. לרוב פונים אל הרופא לאחר הופעת גירוד נקודתי על העור, שעשוי להיות רמז להתפתחות הפטרת. מכיוון שמדובר במחלה שמתקדמת עם הזמן, חשוב לבצע אבחון מוקדם כלל שניתן למנוע את החרפתה. פטרת שאיננה מטופלת יכולה להדביק אזורים הקרובים אל האזור הנגוע ולגרום להתפשטותה המהירה לאזורים נרחבים יותר בגוף. במקרים נדירים, היא יכולה גם להגיע לאיברים פנימיים.

כיצד מטפלים במחלות פטרייתיות?

הטיפול במחלות הפטרייתיות נקבע בהתאם לאופי המחלה וגם סוג הפטרייה שגרמה לכך. במקרים של פטרת הרגליים ובמיוחד בשלבים הראשונים שלה מומלץ להכניס את כפות הרגליים לקערת מים חמים המכילה סבון חיטוי ולעשות זאת למשך כ – 15 דקות מדי ערב. בהמשך כדאי למרוח בין האצבעות משחה נגד פטריות.

כחלק מהמניעה חשוב להקפיד לאוורר את כפות הרגליים ולגרוב גרבי כותנה במקום גרביים העשויות מחומרים סינטטיים. במחלות פטרייתיות קשות יותר ייתכן ויהיה צורך בטיפול תרופתי, אולם יש לקחת בחשבון שמדובר בתרופות שלהן נלוות תופעות לוואי לא קלות. המשחות המוצעות כיום לסובלים מפטרת וכחלק מהטיפול בפטרייה הן למיזיל, אגיספור, ביפנזול ועוד.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן