מחלות זיהומיות

זיבה – Gonorrhea

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

זיבה - Gonorrheaזיבה (Gonorrhea) היא מחלת מין, הפוגעת לרוב באיברי המין, הן אצל האישה והן אצל הגבר, בשופכה ולעיתים גם באיברים אחרים, כמו העיניים והלוע. בתוך יומיים עד 5 ימים מרגע ההדבקה במחלה זו מתחילים להופיע תסמינים שונים, העשויים לבוא לידי ביטוי גם לאחר מספר חודשים.

זיבה (Gonorrhea) היא מחלת מין, הפוגעת לרוב באיברי המין, הן אצל האישה והן אצל הגבר, בשופכה ולעיתים גם באיברים אחרים, כמו העיניים והלוע. בתוך יומיים עד 5 ימים מרגע ההדבקה במחלה זו מתחילים להופיע תסמינים שונים, העשויים לבוא לידי ביטוי גם לאחר מספר חודשים.

מהם הגורמים למחלת הזיבה ואיך יודעים על הידבקות?

מחלת הזיבה נגרמת לאור הדבקות בחיידק ה – Gonorrhea, המזהם לאחר ההדבקה את איברי המין, את הרקטום וגם את הפה, הן אצל נשים, כאמור, והן אצל גברים. הדבר יכול לקרות אצל מתבגרים פעילים מינית וגם בגילאים מתקדמים יותר.

המחלה נמשכת זמן מה עד לקבלת הטיפול ובמידה ואיננה מטופלת יכולה להיות מלווה בתסמינים קשים, שהולכים ומחמירים. המחלה מועברת בעת מגע מיני, כשסיכוייה של האישה להידבק במחלה בזמן קיום יחסי מין חד פעמיים הם 50 אחוז, בעוד שאצל גבר הסיכוי הוא 25 אחוז. החיידק הפעיל נמצא בנוזל הזרע ובהפרשות הנרתיק ועובר במגע מיני ישיר.

כיצד מזהים את התסמינים?

תסמיני המחלה צפויים להופיע בתוך יומיים עד 5 ימים, כאמור, מרגע ההדבקה. התסמינים כוללים כאב בזמן הטלת השתן, הפרשות מוגלה מהנרתיק, מהפין או מהגרון, דימום בפי הטבעת ודלקת בצוואר הרחם.

מה קורה אם לא מטפלים ומתעלמים?

במידה והמחלה איננה מטופלת בהקדם או לא מטופלת כלל, הדלקת בצוואר הרחם עשויה להגיע לחצוצרות ולגרום להריון חוץ רחמי או עקרות (PID). אצל הגברים, הדלקת באיברי המין יכולה לגרום לדלקת בבלוטת הערמונית ולהיצרות השופכה. דלקת מפרקים, דלקת שסתומי הלב וגם דלקת הלחמית הם סיבוכים אפשריים נוספים.

נשים בהריון החולות במחלה, עשויות להעביר אותה לתינוק בזמן שעובר בתעלת הלידה. הדבר עשוי לגרום לו לדלקת בלחמיות, שלעיתים מסתבכת ומשפיעה על איכות הראייה ואף יכולה להוביל לכדי עיוורון.

מהן דרכי הטיפול?

לפני מתן הטיפול וכחלק מאבחון המחלה לוקחת דגימה מההפרשה ובוחנים אותה תחת מיקרוסקופ. במידה ואין הפרשות, אפשר לאתר את החיידק בבדיקת שתן מיוחדת. הטיפול המוצע כיום לחולים הוא טיפול אנטיביוטי. מדובר בתרופות ממשפחת הצפלוספורינים במקום מקבוצת הקווינולונים, שהיו מקובלת עד אז אולם נמצא כי הנגיף עמיד להן ולכן הן אינן יעילות. מעבר לכך, מוצעת גם זריקה חד פעמית, המשמשת גם כטיפול נגד כלמידיה המופיעה במקרים רבים יחד עם הזיבה.

איך אפשר למנוע הידבקות במחלת הזיבה?

שימוש באמצעים מניעתיים יכול לעזור במניעת התפשטות המחלה, כגון שימוש בקונדומים בזמן קיום יחסי מין המונע את ההדבקות במחלה במידה ואחד מהצדדים חולה בה.

אולי יעניין אותך גם:

מחלות מין: כיצד הן משפיעות על החולים? ואילו טיפולים יש כיום למחלות מין?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן