מחלות זיהומיות

הרעלות מזון ומים – Food and Water Poisoning

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הרעלת מזון ומים

הרעלת מזון ומיםהרעלות מזון ומים נחשבות לנפוצות באופן יחסי ויכולות להיות קטלניות במיוחד. במזון שלנו וגם במים שאנו שותים, ובמיוחד אם אלה אינם נשמרים בתנאים הנדרשים, יכולים להופיע רעלנים העשויים לפגוע במערכות הגוף השונות ובמקרים קשים יותר לגרום גם למוות.

הרעלת מזון

הרעלת מזון נגרמת לאור קיומם של רעלנים מסוגים שונים במזונות שאותם אנו צורכים. רעלנים אלה מופרשים אל המזון על ידי חיידקים והם מכונים "אקזוטוקסינים". אלה, גורמים לשורה של סימפטומים, המופיעים בתוך פרק זמן שונים, בהתאם לסוג הרעלן.

במידה ומדובר בתוך פרק זמן קצר, בין שעה ל – 6 שעות לאחר אכילת המזון הנגוע, יופיעו לרוב שלשולים, הקאות, כאבי בטן וסימפטומים נוספים לא נעימים. מקרים כאלה הם שכיחים מאד והם קורים לאור חשיפה לחיידק בשם "סטאפילוקוקוס אוראוס". במידה ומדובר בתוך פרק זמן ארוך יותר, בין 8 שעות ל – 16 שעות, הסימפטומים הנפוצים יהיו כאבי בטן ופחות הקאות וגם חום לא יופיע. מקרים כאלה הם הרעלת מזון מחיידק בשם "קלוסטרידיון פרפרינגס".

שתיית מים רעילים

כולנו יודעים עד כמה חשוב לשתות מים, ובמיוחד בימי הקיץ החמים. מחסור בנוזלים עשוי להוביל לנזקים גופניים חמורים, ובמקרים מסוימים אפילו להתייבשות ולמוות. המים חשובים מאד לבריאותנו והם נדרשים לתקינותן של כלל מערכות הגוף. יחד עם זאת, ישנם גם מקרים של שתיית מים רעילים, כלומר – שתיית מים שאינם ראויים לשתייה. אין הכוונה כאן להרעלת מים, כלומר – שתיית מים ללא נתרן, מים בכמות גדולה, כי אם לשתייה של מים נגועים.

הדבר עשוי לקרות בדרך כלל במדינות עולם שלישי, היכן שהמים אינם מטוהרים, אינם עברו טיהור כימי, בין אם באמצעות סינון בפילטר או בדרכים אחרות. במקומות אלה המים יכולים להיות מזוהמים ולהכיל כמות רבה מאד של חיידקים מזיקים. חיידקים אלה יכולים לגרום למחלות שונות ולהשפיע לרעה על הגוף. בדומה להרעלת מזון, גם כאן צפויה להופיע שורה של תסמינים, לרבות שלשולים והקאות ואיבוד רב מאד של נוזלים.

מניעה וטיפול

במקרים של הרעלות מזון ומים מוצע טיפול נקודתי בהתאם לסימפטומים הקיימים ותוך התייחסות לגורם המזיק. מכיוון שלרוב הדבר מלווה בשלשולים והקאות, מוחזרים לחולים נוזלים, שאותם הם מאבדים לאחר שנחשפו לחיידק. יחד עם זאת, חשוב לזכור שישנה חשיבות רבה מאד למניעה. הקפדה על תנאים נאותים למזון, שאותו שומרים בבית (בארונות או במקרר), שמירה על היגיינה וכמובן גם שתיית מים מטוהרים יכולה לעזור למנוע את ההרעלה ואת החולי הנלווה אליה.

לאנשים המבקרים במדינות עולם שלישי, היכן שהמים חשופים למקורות בעייתיים, מומלץ לשתות מים מבקבוקים סגורים בלבד (מים מינראליים) וגם להימנע מאכילת מזונות ברחוב, שייתכן ורכיביהם נשטפו במים המזוהמים לפני שהוגשו אל הצלחת. בכל מקרה של חשד של הרעלה, יש לפנות בהקדם אל הרופא המטפל כדי לקבל מענה מתאים ולמנוע את התדרדרות המצב.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן