מחלות זיהומיות

קדחת שיגרון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קדחת שיגרון – Rheumatic Feverקדחת שיגרון (Rheumatic Fever) היא מחלה קשה, התוקפת בעיקר ילדים צעירים. מדובר במחלה דלקתית רב מערכתית, המופיעה לאחר זיהום בדרכי האוויר העליוניות. זוהי מחלת חיסון עצמי, שהיתה בעבר אחת המחלות השכיחות ביותר אולם הפכה עם הזמן למחלה נדירה מאד במדינות העולם המערבי.

יחד עם זאת, במדינות מתפתחות מהווה עדיין, ולמרות הטיפול המוצע, אחת הסיבות למחלות לב נרכשות.

ממה נגרמת קדחת שגרון?

קדחת שיגרון נגרמת לאור זיהום בדרכי הנשימה, הנוצר בשל הידבקות בחיידק הסטרפטוקוקוס. כ – 0.3 אחוז ממקרי הזיהום הסטרפטוקוקלי מתפתחים לכדי קדחת שיגרון, כשהגילאים השכיחים למקרים כאלה הם ילדים, בטווח הגילאים 5 עד 15. מחלה זו נוטה להופיע בעיקר בחודשי החורף ושינה נטייה משפחתית לפתח אותה. היא יכולה להופיע הן אצל נשים והן אצל גברים באותה המידה ושכיחה יותר בקרב אנשים, המתגוררים באזורים צפופים ובקרב אוכלוסיות ממעמד סוציו אקונומי נמוך.

איך מזהים את התסמינים של קדחת שגרון?

תסמיני המחלה מגוונים ומשתנים במעט בין חולה אחד לשני. המחלה, כאמור, מתפתחת לאחר דלקת שקדים או דלקת לוע שלא טופלה או שלא טופלה כראוי. הדלקת באה לידי ביטוי בכאב באזור, בחום, באודם וגם בתפליטים מוגלתיים המופיעים על פני השקדים. במקביל, צפויות בלוטות הלימפה הצוואריות להתנפח ולהיות רגישות למגע.

לעיתים יכולים תסמינים אלה להיות קלים מאד ולעיתים כלל לא יופיעו. לאחר התפתחות המחלה סביר שיופיעו התסמינים הבאים: דלקת מפרקים נודדת, הפוגעת בפרקי הברכיים, הקרסוליים או הכתפיים ומלווה בכאב עז ונפיחות רבה. דלקת של הלב היא סימפטום נוסף של קדחת שיגרון, סימפטום הנחשב לקשה ביותר. הדבר יבוא לידי ביטוי בדופק מהיר מאד בזמן מנוחה או בזמן שינה.

כוריאה הוא תסמין נוסף. זוהי הפרעה בתנועה, הנגרמת לאחר פגיעת הדלקת באזורים שונים במוח, האחראיים על תאום השליטה. תסמין זה מופיע אצל 10 עד 30 אחוז מהחולים. מעבר לכך, ייתכנו גם תסמינים עוריים, אם כי פחות נפוצים, כמו גידולים תת עוריים ותפרחת על כל הגוף. מרבית תסמיני המחלה חולפים מעצמם אולם יש לקחת בחשבון שישנו סיכוי לחזרתה של המחלה בעתיד, ובמיוחד בטווח של 5 שנים לאחר התפרצות המחלה בפעם הראשונה.

מהו אופן הטיפול בקדחת שגרון?

מלבד הצורך בטיפול בדלקת הלוע או השקדים מיד עם הופעתה כדי להפחית את הסיכוי להתפתחות קדחת שיגרון, ישנה אפשרות של טיפול אנטיביוטי לאחר שאובחן שהמטופל אכן לקה במחלה. במידה ומופיעים תסמינים הקשורים למפרקים או ללב מקבל המטופל אספירין ולעיתים גם סטרואידים.

לאחר הופעת המחלה חשוב לעבור בדיקות מעקב בתדירות גבוהה כדי לבחון את מידת חומרת התסמינים וכדי להתאים טיפול נכון בהתאם להתפתחות ונסיגת המחלה. בדיקות אלו עוזרות גם לאתר תסמינים מאוחרים יותר, הנגרמים ללב ויכולים להתפתח לנזק משמעותי. במקרה של נזק ללב מוצע הליך ניתוחי כירורגי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן