מחלות זיהומיות

קדחת כתמים – Spotted fever

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

קדחת כתמים – Spotted fever

קדחת כתמים – Spotted feverקדחת כתמים היא קבוצת מחלות הנפוצות באזורים שונים בעולם: אגן הים התיכון, אוסטרליה, אפריקה, אסיה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית.

הקדחת האופיינית לאזורנו נקראת קדחת הכתמים הים-תיכונית או בקיצור MSF (ראשי התיבות של Mediterranean spotted fever) והמחלה הקשה והאלימה ביותר נפוצה ביבשת אמריקה ונקראת Rocky mountain spotted fever. הסוג הספציפי של קדחת כתמים הנפוץ יחסית בישראל, נקרא  Israel spotted fever. המחלות במשפחה זו הן מחלות זואונוטיות, כלומר מחלות מדבקות שמועברות בין מינים שונים.

מה הם הגורמים לקדחת כתמים?

החיידקים שגורמים למחלות השונות הכלולות במשפחת קדחת הכתמים שייכים לסוג ריקציה (Rickettsia). בדומה לנגיפים, החיידקים במשפחה זו לא מסוגלים להתרבות מחוץ לתא של פונדקאי. באופן כללי חיידקי ריקציה יכולים להתרבות בקרציות, זבובים, כינים וחרקים נוספים וכל אלה יכולים להעביר את החיידקים לבני אדם.

סוגים שונים של חיידקי ריקציה, גורמים לסוגים שונים של מחלות. קדחת הכתמים הים תיכונית נגרמת על ידי Rickettsia conorii המועברת לבני אדם באמצעות קרציית הכלב החומה (Rhipicephalus sanguineus).

מה הם התסמינים של קדחת כתמים?

התסמינים של קדחת כתמים ים תיכונית כוללים פריחה, כאבי ראש וחום. החום נמשך בין ימים ספורים לשבועיים והפריחה לרוב מתפתחת תוך ארבעה עד חמישה ימים ממועד ההדבקה ונמשכת שישה ימים עד שבוע. מדובר בפריחה מקולפפולרית מפושטת, המערבת גם את כפות הרגליים והידיים (הפריחה תהיה פטכיאלית ברבע עד שליש מהחולים).

כמו כן החולה עלול לסבול מנפיחות של בלוטות הלימפה שאחראיות לניקוז האזור שבו ננשך על ידי הקרצייה, כאבי שרירים, חולשה, הקאות ושלשולים.

רק שליש מהחולים זוכרים כי אכן ננשכו על ידי קרצייה ורק לעתים רחוקות יופיע קרום יבש או כיב במקום הנשיכה.

כיצד מאבחנים קדחת כתמים?

ניתן לזהות את החיידק שגורם למחלה בבדיקות דם ובבדיקות המבוצעות על דגימות רקמה המופקות בביופסיה. את הדגימות לוקחים מהאזור בעור שהופיעה בו הפריחה האופיינית למחלה.

כיצד מטפלים בקדחת כתמים?

קדחת כתמים היא מחלה שעשויה להיות קטלנית בהיעדר טיפול ובמקרים רבים האבחון הסרולוגי מתעכב. אי לכך כאשר יש חשד לכך שהמטופל סובל מקדחת כתמים, יש להתחיל לטפל בו ללא דיחוי.

הכוונה היא לכך שאין צורך להמתין עד שיחזרו תוצאות בדיקות המעבדה: אם ישנו חשד סביר המבוסס על שיקולים אפידמיולוגיים וקליניים, מומלץ להתחיל את הטיפול באופן מיידי. הטיפול בקדחת כתמים ים תיכונית מבוסס על דוקסיציקלין הניתנת במשך חמישה ימים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן