מחלות זיהומיות

תסמונת נשימתית חמורה חדה – SARS

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תסמונת נשימתית חמורה חדה

תסמונת נשימתית חמורה חדהתסמונת נשימתית חמורה חדה או SARS, היא מחלה נגיפית הפוגעת בדרכי הנשימה. היא הופיעה לראשונה במחוז גואנדונג שבסין בנובמבר 2002 והמקרה המתועד האחרון של חולה בתסמונת התרחש בחודש יוני, 2003.

במהלך התקופה שבה המחלה עוררה בהלה כלל עולמית, נדבקו בה 8096 בני אדם ומתוכם הלכו לעולמם כתוצאה מסיבוכי המחלה, 774 חולים. המחלה הייתה קטלנית בכעשרה אחוז מהחולים ונעלמה במהירות, בדיוק כפי שהופיעה.

מעניין לציין כי ממשלת סין הייתה מודעת למחלה המסתורית ואף עשתה מאמצים למנוע את ההתפשטות שלה. חרף זאת, היא לא טרחה ליידע את ארגון הבריאות העולמי על כך שהתגלתה מחלה חדשה, עד לחודש פברואר, 2003. לפי הידוע לנו כיום, ממשלת סין שאפה לשמור על אמון וכבוד הציבור ולכן נמנעה מלסקר את המחלה בצורה ראויה.

בחודש אפריל 2003, הודתה הממשלה הסינית כי דיווחה על שיעורי תמותה כוזבים וכי הנתונים האמיתיים היו גבוהים יותר משפורסם. בעקבות זאת פוטרו ראש עיריית בייג'ינג, שר הבריאות ומספר פקידים רשמיים.

מה הם הגורמים לתסמונת נשימתית חמורה חדה?

תסמונת נשימתית חמורה חדה נגרמת על ידי נגיף הנקרא SARS coronavirus או SARS-Cov. דגימות של הנגיף שגורם לתחלואה נשמרות כיום במעבדות בטורונטו, הונג קונג, סן פרנסיסקו, מאנילה וניו יורק.

מה הם התסמינים של תסמונת נשימתית חמורה חדה?

תסמונת נשימתית חמורה באה לידי ביטוי בחום גבוה, שיעול וקוצר נשימה ובמקרים החמורים יכולה לגרום לכשל נשימתי. במקרים החמורים ביותר, יש לבצע הנשמה מלאכותית כדי להציל את חיי החולה. בקרב החולים שאובחנו בהונג קונג, הופיעו גם שלשולים אך תסמין זה לא הופיע בחולים במדינות אחרות. תקופת הדגירה של הנגיפים שגורמים לתסמונת נעה בין שלושה עד עשרה ימים (משך הזמן שבין ההידבקות להופעת התסמינים).

כיצד מאבחנים תסמונת נשימתית חמורה חדה?

יש לחשוד בכך שהמטופל סובל מתסמונת נשימתית חמורה חדה במקרים הבאים:

  • החולה מציג את תסמיני המחלה, בדגש על חום של יותר מ-38 מעלות צלזיוס.
  • החולה ביקר באזור שבו המחלה קיימת (טורונטו, הונג קונג, סינגפור וכיו"ב), עשרה ימים לפני תחילת התסמינים או שבא במגע עם חולה בתסמונת משימתית חמורה חדה לפני שהופיעו התסמינים.
  • החולה סובל ממחלה נשימתית.

כדי שהחשד יהיה סביר, יש לאבחן בצילום חזה דלקת ריאות א-טיפית או לאבחן תסמונת מצוקה נשימתית. כמו כן ניתן לזהות את הנגיף שגורם לתסמונת בדגימות דם, כיח, צואה, שתן ובביופסיות ממערכת הנשימה העליונה ומהריאות. דגימות דם לסרולוגיה יש ליטול לכל הפחות פעמיים: עם הופעת התסמינים ופעם נוספת תוך 15-10 ימים מהבדיקה הראשונה.

כיצד מטפלים בתסמונת נשימתית חמורה חדה?

כאשר מאובחן חולה עם תסמונת נשימתית חמורה חדה, יש לאשפז אותו בבידוד על מנת שלא ידביק אנשים אחרים. לאורך כל הטיפול אנשי הצוות חייבים להשתמש באמצעי הגנה הכוללים בין היתר כפפות, מסכות, משקפי מגן ועוד. הואיל ומדובר במחלה נגיפית, הטיפול לא יכלול שימוש בתרופות אנטיביוטיות ויהיה תמיכתי ביסודו.

לפיכך הטיפול יכול לכלול למשל שימוש בתרופות להורדת חום, תמיכה נשימתית, תוספת חמצן ועוד. נכון לשנת 2017, אין בנמצא חיסון נגד התסמונת או תרופה ייעודית הנלחמת בנגיפים הגורמים לתסמונת.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן