מחלות זיהומיות

שפעת חזירים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

שפעת חזירים

שפעת חזיריםשפעת החזירים היא מחלה הפוגעת באופן בלעדי בחזירים. יחד עם זאת, בשנת 2009 דווח על וירוס שפעת A אנושי חדש המתפשט במהירות ופוגע גם בבני אדם. המחלה שגורם הנגיף כונתה שפעת החזירים ובמחלה זו נעסוק במאמר זה.

הסיבה לכך שהמחלה זכתה לכינוי שפעת החזירים היא שהתברר כי הנגיף שגורם למחלה כולל מקטעים גנטיים השייכים לנגיפים שגורמים לשפעת החזירים.

לפני שנפתח בדברים יש לציין כי המחלה הידועה בתור שפעת החזירים, שבה נדון במאמר שלפניכם, פוגעת אך ורק בבני אדם ולא יכולה לעבור לחזירים. באותה נשימה יש לציין כי היא לא מועברת באמצעות מגע ישיר או בלתי ישיר עם חזירים.

מה הם הגורמים לשפעת החזירים?

הנגיף שגורם למחלה הוא תת המין H1N1 ולפי הידוע לנו כיום הוא כולל מקטעים של נגיף שפעת העופות, מקטעים של נגיף שפעת אנושי ומקטעים של נגיף שפעת החזירים, הפוגעת באופן בלעדי בחזירים. הנגיף מסוגל לעבור מאדם חולה לאדם בריא על ידי מגע ישיר עם הפרשות נשימתיות הנפלטות בזמן שיעול או עיטוש.

ההדבקה יכולה להתבצע באופן ישיר באוויר אך גם בעקבות מגע עם עצמים שונים שזוהמו בנגיף. כך לדוגמה אם לצורך העניין אדם חולה ניגב את אפו בידו ולאחר מכן נגע בידית של דלת, המחלה תוכל לעבור לאדם בריא אם זה האחרון יגע בידית ולאחר מכן יגע עם היד המזוהמת בעין, באף או בפה.

זמן הדגירה של הנגיף נע בין יום אחד לשבוע והוא מסוגל לשרוד על משטחים במשך שעתיים עד שמונה שעות. ניתן להשמיד את הנגיף על ידי שימוש בחומרי חיטוי כמו דטרגנטים, מי חמצן, אלכוהול, חומרים מבוססי יוד וכלור או על ידי חימום של מוצרי מזון לטמפרטורה של יותר מ-70 מעלות צלזיוס. אי לכך, מזון שבושל היטב, יהיה נקי מהנגיף, גם אם לפני כן היה מזוהם.

מה הם התסמינים של שפעת החזירים?

התסמינים של שפעת החזירים זהים לתסמינים האופייניים לשפעת רגילה ולמעשה לא ניתן להבדיל ביניהם. בין היתר כוללים התסמינים חום גבוה של 38 מעלות צלזיוס ומעלה, כאבי ראש וכאבי בטן, תשישות, חוסר תיאבון, נזלת, שיעול, כאבי גרון, קוצר נשימה, כאבי שרירים, צמרמורות ובחלק מהחולים יופיעו בנוסף גם שלשולים והקאות.

המחלה עשויה להחמיר מעבר להסתמנות הראשונית ולגרום להתפתחות של מחלות אחרות כמו דלקת ריאות חמורה, דלקת מוח ודלקת של שריר הלב. בנשים הרות המחלה מגדילה את הסיכון להפלה.

רק כדי לסבר את האוזן נציין כי הנגיף זוהה בפעם הראשונה באפריל של שנת 2009 ועד לאמצע חודש פברואר שנה מאוחר יותר, דווח על 17690 מקרי מוות כתוצאה מסיבוכי המחלה (מתוך יותר מ-1.6 מיליון חולים).

כיצד מאבחנים את שפעת החזירים?

את המחלה מאבחנים באמצעות תרביות של דגימות הנלקחות באמצעות משטחי לוע ואף. במסגרת תהליך האבחון יש לבצע בדיקות נוספות לשלילת גורמים אחרים שהיו יכולים לגרום להתפתחות התסמינים.

כיצד מטפלים בשפעת החזירים?

הטיפול בשפעת החזירים מבוסס על תרופה בשם טמיפלו (Oseltamivir) הניתנת במשך חמישה ימים. התרופה האנטי ויראלית פועלת ביעילות בעיקר אם הטיפול מתחיל סמוך ככול האפשר למועד הופעת התסמינים, תוך מתן עדיפות לטווח של יומיים לכל היותר.

יש לציין כי רוב החולים בשפעת החזירים מחלימים באופן מלא גם ללא כל טיפול תרופתי. יחד עם זאת, יש מקום לשקול טיפול תומך הכולל למשל תרופות להורדת חום ולשיכוך כאבים, בכל החולים.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן