מחלות זיהומיות

מחלה הנגרמת ע"י נגיף מרבורג

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

מחלה הנגרמת ע"י נגיף מרבורג

מחלה הנגרמת ע"י נגיף מרבורג קדחת מרבורג דימומית היא מחלה הנגרמת על ידי נגיף מרבורג. מדובר במחלה קשה בעלת שיעורי תמותה גבוהים. התמותה היא תוצאה של ירידה משמעותית בלחץ הדם, על רקע אובדן דם מסיבי שנובע מדימומים ושטפי דם פנימיים.

מה הם הגורמים לקדחת מרבורג דימומית?

גורם המחלה הוא נגיף ממשפחת ה-Filoviridae, הנקרא נגיף מרבורג. הוא תועד לראשונה בשנת 1967, לאחר שחלו במחלה 31 בני אדם מהערים בלגארד, פרנקפורט ומרבורג (מערב גרמניה). בהתפרצות המפורסמת, תועדו 25 הדבקות ראשוניות ושש הדבקות שניוניות. מתוך 25 ההדבקות הראשוניות, 7 חולים הלכו לעולמם כתוצאה מסיבוכי המחלה.

רוב החולים היו חברים בצוות מעבדה שנחשף לנגיף במסגרת עבודתו עם קופים נגועים ורקמות של קופים נגועים. במקרים השניוניים היו מעורבים אשתו של וטרינר, אדם שנכח בנתיחה שלאחר המוות, אחות ושני רופאים. כל המקרים השניוניים באו במגע ישיר עם נדבק ראשוני וברוב המקרים ההדבקה כללה מגע עם דם.

לפי הידוע לנו כיום, הנגיף הועבר לנדבקים מקוף ירוק שהגיע מאוגנדה למטרות מחקר ופיתוח של חיסון למחלת הפוליו. לקוף הירוק ישנם שישה מינים והקוף שהפיץ את המחלה היה ממין Chlorocebus aethiops. הנגיף מועבר באמצעות קיא, דם, זרע ונוזלי גוף אחרים כמו כיח או רוק. לפיכך הוא יכול לעבור מאדם חולה לאדם בריא באמצעות שיעול או עיטוש למשל. בנוסף המחלה מועברת על ידי עטלפים מסוגים שונים.

מה הם התסמינים של קדחת מרבורג דימומית?

התסמינים של קדחת מרבורג דימומית כוללים שלשול דמי, דימום מהאף, מהנרתיק ומהחניכיים, חום גבוה והקאות. בדרך כלל התסמינים מופיעים בין חמישה לעשרה ימים לאחר החשיפה לנגיף, כשבשלב הראשון החולה סובל מכאבי ראש, כאבי שרירים וחום גבוה.

בהמשך מתפתחים תסמינים נוספים הכוללים הקאות ושלשולים. הנגיף משבש את קרישת הדם ולכן כמחצית מהחולים יסבלו משטפי דם. החולים יכולים בין היתר להשתין דם, להקיא דם, לדמם מהחניכיים, מהעיניים, מפי הטבעת ועוד.

האיבוד המהיר של הדם מפתחי הגוף השונים עלול להוביל להלם תת נפחי ולכשל מערכות ובנוסף מופיעים בשלבים המאוחרים של המחלה תסמינים כמו הזיות, צהבת, תסמינים נוירופסיכיאטריים ודלקת של הלבלב. אם החולה מצליח לשרוד, בדרך כלל ההחלמה תהיה מהירה אם כי במהלך תהליך ההחלמה החולים עשויים לסבול מתסמינים דלקתיים שונים, בדגש על דלקת בכבד, דלקת הענבייה, דלקת בבלוטות הרוק ועוד.

כיצד מאבחנים קדחת מרבורג דימומית?

במסגרת תהליך האבחון של קדחת מרבורג זיהומית, יש לשלול שורה ארוכה של מחלות שהיו יכולות לגרום להסתמנות הקלינית. בין היתר מדובר באבולה, שיגלוזיס, קדחת טיפואיד, כולרה ועוד. ניתן לזהות את הנגיף שגורם למחלה באמצעות בדיקות ELISA ו-RT-PCR המבוצעות על דגימות דם.

כיצד מטפלים בקדחת מרבורג דימומית?

נכון להיום אין טיפול ספציפי המאפשר לחסל את הנגיף ולכן הטיפול הוא תמיכתי בעיקרו. כך לדוגמה בירידה המשמעותית של לחץ הדם ניתן לטפל באמצעות תרופות ואזופרסוריות, המכווצות את כלי הדם ובכך גורמות לעלייה בערכי לחץ הדם. בנוסף יש לדאוג לאיזון משק המים והמלחים בחולים, להקל על הכאבים באמצעות משככי כאבים ולטפל בזיהומים משניים באמצעות תרופות אנטיביוטיות.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן